AVEM GRIJĂ CE MÂNCĂM, SĂNĂTATEA ŞI PĂMÂNTUL NOI LE PROTEJĂM!

Marți, 23.05.2017, a avut loc marşul ecologic “AVEM GRIJĂ CE MÂNCĂM, SĂNĂTATEA ŞI PĂMÂNTUL NOI LE PROTEJĂM!”.

Activitatea a fost  desfăşurată în parteneriat între eco-unităţile şcolare: G.P.P. “Micul Prinţ”- Rădăuţi, Colegiul Naţional “Eudoxiu Hurmuzachi”- Rădăuţi, Şcoala Gimnazială “Bogdan Vodă” –Rădăuţi şi Şcoala Gimnazială “Regina Elisabeta” –Rădăuţi, toate cele patru instituţii fiind institutii de implementare ale proiectului european “MĂNÂNCĂ RESPONSABIL”.

Scopul activităţii a vizat conştientizarea membrilor comunităţii locale asupra necesităţii consumului responsabil de hrană din dubla perspectiva: pastrarea sănătăţii umane şi ocrotirea mediului înconjurător prin efectuarea de alegeri alimentare rationale.

Traseul marsului a fost stabilit de catre directorii unitatilor implicate: dir. Cotor Agapia, dir. Puiu Adrian, dir. Tugulea Marcela, dir. Nicuta Petru, dir. Munteanu Radu, in colaborare cu coordonatorii Eco-Şcoala reprezentanti: prof. Hatnean Cornelia, Hatnean Liviu, Mitrofan Nicoleta, Țofei Gela si Balan Elena Ancuţa.

Punctul de start al marşului l-a reprezentat sediul fiecarei unitati scolare participante, apoi sub îndrumarea cadrelor didactice, preşcolarii si elevii s-au deplasat în perechi spre Parcul Central al municipiului Radauti, unde marsaluind au distribuit peste 1000 de fluturaşi cu mesaje ecologice.

În cadrul marsului ecologic “AVEM GRIJĂ CE MÂNCĂM, SĂNĂTATEA ŞI PĂMÂNTUL NOI LE PROTEJĂM!” au participat:

• Grupa mare “STELUŢELE” condusă de prof. Corogoda Rodica şi Balan Elena, de la G.P.P. “Micul Prinţ”- Rădăuţi;
  • Grupa mare “PITICII” condusă de prof. Hîj Violeta şi Zabre Catalina, de la G.P.P. “Micul Prinţ”- Rădăuţi;
  • Grupa mare “ÎNGERAŞII” condusa de prof. Clipa Mihaela şi Patraş Roxana, de la G.P.P. “Micul Prinţ”- Rădăuţi;
  • Grupa mijlocie “ALBINUTELE” condusă de prof. Popescu Alina, de la G.P.P. “Micul Prinţ”- Rădăuţi;
  • Grupa mijlocie “MARTINEL”, condusă de prof. Lungu Nicoleta și Zazuleac Liliana, de la G.P.P. “Micul Prinţ”- Rădăuţi;
  • Grupa mică “FLUTURASII” condusă de prof. Ozarchevici Mioara și Parasca Raluca, de la G.P.P. “Micul Prinţ”- Rădăuţi;
  • Grupa mică “BUBURUZELE” condusă de prof. Dumitrescul Mihaela și Martinescu Florentina, de la G.P.P. “Micul Prinţ”- Rădăuţi;
  • Grupa mijlocie“ALBINUŢELE” condusă de prof. Brăiescu Floriţa, de la G.P.N. “Albinuţa”- structură a Şcoalii Gimnaziale “Regina Elisabeta” –Rădăuţi;
  • Clasa a IV-a step by step condusă de prof. Nichiforel Ancuţa şi Precesniuc Loredana de la Şcoala Gimnazială “Regina Elisabeta” –Rădăuţi;
  • Clasa a I-a step by step condusă de prof. Hurjui Mihaea şi Tiron Anca de la Şcoala Gimnazială “Regina Elisabeta” –Rădăuţi;
  • Clasa a VII-a coordonată de prof. Hatnean Cornelia de la Şcoala Gimnazială “Bogdan Vodă” –Rădăuţi;
  • Clasele a X-a H şi a X-a G coordonată de prof. Hatnean Liviu și Mitrofan Nicoleta de la Colegiul Naţional “Eudoxiu Hurmuzachi”- Rădăuţi.

Acţiunea a continuat pe parcursul zilei în unitatea preşcolară G.P.P. “Micul Prinţ”, unde toți preșcolarii au distribuit membrilor propriilor familii, la rându-le, fluturaşii cu mesaje ecologice prin care au atras atentia asupra consumului responsabil de hrană.

Aşadar, acţiunea demarată a implicat peste 250 de preşcolari, aproximativ 100 de elevi, 23 de cadre didactice, numeroşi părinţi şi alţi susţinători, toti adeptii unui stil de viaţă responsabil.