CODUL CONSUMATORULUI RESPONSABIL

MARTIE 2017 004

Comitetul Eco-Şcoala al Grădiniţei cu Program Prelungit “MICUL PRINŢ” a formulat şi adoptat în perioada 15 martie– 10 aprilie 2017 CODUL CONSUMATORULUI RESPONSABIL. Principiile alimentaţiei responsabile, vizând: agrobiodiversitatea, produsele alimentare locale şi de sezon, consumul de carne, moduri de producție – bio, comerțul echitabil, produsele alimentare prelucrate și uleiul de palmier, deşeurile  alimentare, au fost transpuse într-un limbaj accesibil preşcolarilor prin intermediul unor catrene expresive.

MARTIE 2017 046  MARTIE 2017 027

Întregul demers s-a concretizat într-un nou panou afişat în proximitatea avizierului eco al grădiniţei care înfăţişează preşcolarii reprezenţanţi ai Comitetului Eco-Şcoala din toate cele 7 grupe ale unităţii: grupa “FLUTURAŞII”,grupa “BUBURUZELE”, grupa “ALBINUŢELE”, grupa “MARTINEL”, grupa “ÎNGERAŞII”, grupa “PITICII”, grupa “STELUŢELE”, precum şi meniul responsabil sugerat prin ilustrarea mesajelor pe farfurioare.

huliyh

codul r

MARTIE 2017 024

MARTIE 2017 021

IMG_3342IMG_3367Activitatea prezentă a fost desfăşurată  în cadrul proiectului internaţional cu finanţare europeană „Mănâncă Responsabil”, programul mondial ECO-ŞCOALA, sub coordonarea  CCDG – Centrul Carpato Danubian de Geoecologie.