“CUMPĂRĂ RESPONSABIL! DĂRUIESTE RESPONSABIL SEMENILOR TĂI!”

Joi, 15.12.2016, a avut loc Campania de donaţie: “CUMPĂRĂ RESPONSABIL! DĂRUIESTE RESPONSABIL SEMENILOR TĂI!”. Activitatea a fost desfasurata în cadrul proiectului internaţional “MĂNÂNCĂ RESPONSABIL”parte a proiectului mondial ECO-ŞCOALA, desfăşurandu-se în parteneriat cu Colegiul National “Eudoxiu Hurmuzachi” – Rădăuţi şi Şcoala Gimnazială “Bogdan Vodă”- Rădăuţi.

Scopul activităţii a constat în oferirea de produse sănătoase copiilor de la Centrul de Plasament “Sfântul Leonte” Rădăuti.

img_0678

Activitatea “CUMPĂRĂ RESPONSABIL! DĂRUIESTE RESPONSABIL SEMENILOR TĂI!” s-a desfăşurat sub sloganul „ÎNVATĂ SĂ ÎMPARTI!”, instituţiile de învăţământ partenere fiind reprezentate după cum urmează:

- G.P.P. “Micul Prinţ” – Rădăuţi – doamna director Cotor-Bîrlădeanu Agapia şi cele 13 cadre didactice împreună cu coordonatorul proiectului Eco-Şcoala: grupa mijlocie „Martinel”, prof. Lungu Nicoleta şi Zazuleac Liliana; grupa mijlocie „Albinuţele”, prof. Popescu Alina; grupa mare „Steluţele”, prof. Corogoda Rodica şi Balan Elena-Ancuţa; grupa mare „Îngeraşii”, prof. Clipa Mihaela şi Patraş Roxana; grupa mică „Fluturaşii”, prof. Ozarchevici Mioara şi Parasca Raluca, grupa mare „Piticii” prof.  Hîj Violeta şi Zabre Cătălina;  grupa mică „Buburuzele”, prof. Dumitrescul Mihaela.

img_0664dscf3148

wp_20161215_004 15658085_1050167211772497_881517400_o

- Colegiul National “Eudoxiu Hurmuzachi” Rădăuţi reprezentat de către domnul coordonator Hatnean Liviu si doamna coordonator Mitrofan Nicoleta împreună cu clasele de elevi.

-  Şcoala Gimnazială “Bogdan Vodă” Rădăuţi reprezentată de către doamna coordonatoare Hatnean Cornelia si domnul coordonator Munteanu Radu împreună cu clasele de elevi.

20161215_112315

Grupele de preşcolari şi clasele de elevi au fost susţinute în activitate caritabilă de către colectivele de părinţi care s-au mobilizat donând o cantitate consistentă de fructe şi legume, precum şi alte alimente sănătoase.

Prin prezenta activitate s-a urmarit si responsabilizarea cetățenilor privind cantitatea de hrană cumpărată, diminuarea cantității mari de hrană aruncată sau alterată, precum si redirectionarea produselor achizitionate suplimentar către cei care au posibilități financiare reduse: elevi din centre de plasament, bătrâni, prin donare.

Cei 128 de copii de la Centrul de Copii Sf. Leonte Rădăuți au avut o reala surpriza din partea celor peste 1800 de preșcolari, elevi și familiile lor, din cadrul unităților școlare implicate.

20161215_113418

Impreuna am oferit bucurie si sanatate, avand grija si de mediul inconjurator prin valorificarea deplina a darurilor sale.

Felicitari tuturor participantilor pentru efortul depus si pentru atitudinea altruista de care ati dat dovada!

Sarbatori pline de armonie si un an nou prolific!!!

Activitatea prezenta a fost desfasurata  in cadrul proiectului international cu finantare europeana „Mananca Responsabil”, din programul mondial ECO-SCOALA, sub coordonarea  CCDG – Centrul Carpato Danubian de Geoecologie.