LIVADA ECO-PRINTISORILOR

Fructele sunt preferatele copiilor fiindca sunt dulci, crocante si sanatoase, dar sunt si pe placul lui RONTI care adora sa le culeaga  si apoi sa le savureze gustul veritabil. Se pot gasi din belsug la piata, dar mofturosul musafir si-ar dori o livada ca in povesti pe care s-o ingrijeasca alaturi de copii, iar fructele sa creasca vesele la umbra cantecelor copilariei. Ce este de facut? De amenajat livada ECO-PRINTISORILOR, care de cand gradinita prezenta a intrat in programul mondial Eco-Scoala si-a inmultit semnificativ numarul in fiecare an de Ziua Verde a Eco-Scolilor din Romania.

IMG_5862

Astfel, pe data de 27 octombrie 2017 ECO-PRINȚIȘORII de la G.P.P. “Micul Prinț”-Rădăuți au iesit sa se bucure de soarele pretios al toamnei si sa planteze  împreună cu doamnele educatoare si sustinuti de parinti, pomi fructiferi în curtea grădiniței. Asa mai multi pomișori fructiferi au adus diversitate in mica livada: pruni, meri, ciresi, visini, au prins viață sub mâinile hărnicuțe ale copilașilor, completand deja existenta gradina la care prescolarii lucreaza in fiecare toamna.

IMG_5842

Copiii au fost incantati de desfasurarea acestei actiuni, ba chiar au recunoscut copăceii plantați în anii anteriori, exclamând: “Ce mare a crescut pomisorul nostru!”; ”A fost o zi fericita!”; ”Abia așteptăm să vedem cât de multe fructe ne va darui livada noastra!”; “Ce frumos este sa plantam, mai vrem!”; “De abia asteptam sa mancam responsabil din livada noastra!”.

IMG_5854

Mentionam ca activitatea prezenta  este desfasurata  in cadrul proiectului international cu finantare europeana „Mananca Responsabil”, din programul mondial ECO-SCOALA, sub coordonarea  CCDG – Centrul Carpato Danubian de Geoecologie.

IMG_5881