MEDIUL NE ZÂMBEŞTE DACĂ MÂNCĂM ROMÂNEŞTE!

ujuj7yf

Vineri, 27.01.2017, la Eco-Grădiniţa cu Program Prelungit “MICUL PRINŢ”-Rădăuţi a avut loc o dublă sărbătoare ecologică. Acţiunea a constat în lansarea numărului 2 al revistei cu tematică ecologică ECO-PRINŢIŞORII şi în desfăşurarea acţivităţii finanţate de Uniunea Europeană “MEDIUL NE ZÂMBEŞTE DACĂ MÂNCĂM ROMÂNEŞTE!”, activitate din cadrul proiectului internaţional “MĂNÂNCĂ RESPONSABIL” – parte a proiectului mondial ECO-ŞCOALA.

P1030694

Scopul activităţii a constat în conştientizarea comunităţii şcolare şi locale asupra beneficiilor consumului de produse alimentare locale şi de sezon, precum şi valorificarea reţetelor tradiţionale întru diversificarea meniului şi sustenabilitatea mediului.

Activitatea „MEDIUL NE ZÂMBEŞTE DACĂ MÂNCĂM ROMÂNEŞTE!!!” s-a desfăşurat în contextul lansării numărului 2 al revistei cu tematică ecologică a unităţii, denumită “ECO-PRINŢIŞORII”, pe fondul unei expoziţii inedite cu exponate confecţionate din materiale reciclabile sub titulatura de “ECO FANTEZII”.

RONŢI – porcuşorul de guineea mult iubit de toţi preşcolarii unităţii a stabilit o relaţie constantă cu copiii de-a lungul proiectului, fiind prezent în cadrul celor mai importante evenimente de la nivelul comunităţii şcolare, aşadar nu este de mirare ca dumnealui a fost invitatul de seamă al activităţii de lansare a revistei cu tematică ecologică “ECO-PRINŢIŞORII”. Invitatul special a apreciat efortul micilor artişti de a recicla obiecte catalogate drept gunoi pentru a proteja mediul înconjurator, dar mâncăcios fiind şi-a exprimat şi pofta după preparate gustoase şi sănătoase. Cele 7 grupe de preşcolari au intuit dorinţele micului rozător şi fiecare a pregătit un stand cu preparate tradiţionale româneşti gătite cu produse exclusiv locale.

P1030719 ghj

Mai mult decât atât, preşcolarii din grupele mari au surprins, atât audienţa, cât şi animăluţul, prin interpretarea cântecelului “RESPONSABIL VOM MÂNCA” (cântec preluat şi adaptat – prin utilizarea liniei melodice a compoziţiei “Joacă hora-n poeniţă” – Maria Lătăreţu).

Mare provocare, impresionante standuri realizate de grupele de preşcolari împreună cu doamnele educatoare şi cu părinţii, rezultatul fiind un spectacol culinar responsabil.

In cadrul activitatii au participat invitati de seama:

• Domnul primar Nistor Tatar;
  • Domnul Romeo Galan – reprezentantul Consiliului Local;
  • Domnul profesor Liviu Gheorghe Hatnean, coordonator Eco-Şcoala al Colegiul Naţional “Eudoxiu Hurmuzachi” Rădăuţi;
  • Domnul profesor Adrian Nicolae Puiu – director al Colegiului Naţional “Eudoxiu Hurmuzachi” Rădăuţi;
  • Doamna profesor Luminiţa Lăzărescu – director adjunct al Colegiului Naţional “Eudoxiu Hurmuzachi” Rădăuţi;
  • Domnul profesor Marcel Colibaba – director al Şcolii Gimnaziale “Gheorghe Popadiuc”, Rădăuţi;
  • Domnul profesor Radu Munteanu, coordonator Eco-Şcoala şi director adjunct al Şcolii Gimnazială “Bogdan Vodă” Rădăuţi;
  • Doamna Haraseniuc Iuliana – Reprezentat al Comitetelor de Părinţi al Grădiniţei cu Program Prelungit “MICUL PRINŢ”-Rădăuţi;
  • Domnul Onică Cătălin– Reprezentat al Comitetelor de Părinţi al Grădiniţei cu Program Prelungit “MICUL PRINŢ”-Rădăuţi;
  • Comitetele de Părinţi ale Grădiniţei cu Program Prelungit “MICUL PRINŢ”-Rădăuţi;

Participanţii au vizitat standurile pregatite, fiind întâmpinaţi de preşcolari echipaţi cu şorţuleţe de culoare verde accesorizate cu buzunare albe imprimate cu sigla proiectului. Invitaţii au studiat şi apreciat fiecare preparat ce le-a fost servit, accentuând gustul preparatelor de Bucovina şi comuniunea dintre alimentaţia responsabilă şi sustenabilitatea mediului.

P1030696 P1030697 P1030698 P1030699 P1030700 P1030701 P1030702

Colectivele de preşcolari, comitetele de părinţi şi cadrele didactice au fost răsplătite cu diplome ce au avut rolul de a certifica rezultatele deosebite obţinute în cadrul activităţii prezente, iar invitaţii au primit reviste şi pliante cu sfaturi şi informaţii specifice proiectului.

Toţi participanţii, organizatori şi invitaţi, deopotrivă, s-au bucurat de această sărbătoare ecologică, savurând preparatele şi conştientizând savoarea şi sănătate produselor locale, precum şi importanţa consumului acestui tip de alimente pentru protejarea mediului.

Filmul complet al activității îl puteți urmări cu amabilitatea postului TV TELE9 accesand următoarea adresă: https://www.youtube.com/watch?v=4oPWNnd4q8U

Activitatea prezenta a fost desfasurata  in cadrul proiectului international cu finantare europeana „Mananca Responsabil”, din programul mondial ECO-SCOALA, sub coordonarea  CCDG – Centrul Carpato Danubian de Geoecologie.